راهنمای خرید دستگاه لیزر

راهنمای انتخاب دستگاه سی ان سی لیزر:

قبل از اقدام به خرید یک دستگاه سی ان سی لیزر باید اطلاعات کامل از یک دستگاه سی ان سی لیزر داشته باشیم اطلاعاتی نظیر کاربرد دستگاههای سی ان سی لیزر، قطعات دستگاه، مشخصات اصلی دستگاه، بازار هدف دستگاه و....

تعریف دستگاه سی ان سی لیزر :

1- لیزر :

لیزر بازیکه ای از نور است به صورت تکفام و با یک طول موج مشخص و به صورت یکسو که از یک منبع مشخص  تولید می شود که بسته به نوع منبع تولید آن اسامی مختلفی دارد.

لیزری که در دستگاههای حک و برش رایج در بازار وجود دارد لیزر دی اکسید کربن با توان کمتر از 100 وات و منبع تولید آن تیوب شیشه ای آب خنک است. و سی ان سی لیزر به دستگاهی گفته می شود که با هدایت این اشعه لیزر بر روی یک صفحه مسطح اقدام به برش و حکاکی بر روی اجسام مختلف می نماید.

کاربرد سی ان سی لیزر دی اکسید کربن برش و حکاکی انواع غیر فلزات نظیر پلکسی گلاس، چوب، ام دی اف،پارچه، چرم و ... است و می توان از موارد کاربرد آن به ساخت اشیاء تبلیغاتی مثل عروسک سیسمونی، ساخت انواع پلاک و آرم های تبلیغاتی، تابلوها،صنایع کفاشی،استنت های تبلیغاتی،تابلو ال ای دی و، مصنوعات چوبی و ... اشاره کرد.

مشخصات اصلی یک دستگاه سی ان سی لیزر :

 ابعاد میز کار :

ابعاد میز کار دستگاه شاید یکی از مهمترین نکات باشد از این جهت که تاثیر بسیار زیادی در کارایی دستگاه در مواجهه با کاربردهای گوناگون دارد باید توجه داشت که اکثر دستگاههای لیزر موجود در بازار قابلیت حکاکی و برش را همزمان باهم دارند ولی نکته بسیار مهمی که وجود دراد این است که در سایز میز کار بزرگتر از 140*90 سانتی متر قابلیت حکاکی بسیار افت می کند و بیشتر تمرکز بر روی قابلیت برش دارد و از طرف دیگر سایز میز کار کوچکتر از 140*90 کارایی کمی در برش قطعات بزرگ دارد و همچنین اختلاف قیمت خیلی کمی با سایز های بزرگتر دارد لذا از جهات مختلف دستگاه با میز کار 140*90 بهترین انتخاب می باشد و به همین خاطر بیشترین فروش بازار را به خود اختصاص داده است. نکته مهم درباره سایز میز 140*90 این است که اکثر چرم و پارچه با این عرض به بازار عرضه می شود. نکته مهمی دیگری که درباره میز کار وجود دارد این است که میز کار با دونوع لانه زنبوری و شمشیری(تیغه ای) به فروش می رسد. از دیگر نکاتی که درباره میز کار باید به آن توجه داشت این است که میز کار می تواند موتور دار باشد ولی عملا میز موتور دار کارایی لازم را ندارد و به ندرت استفاده می شود و استفاده مکرر از آن معمولا باعث ازبین رفتن تراز میز می شود.

 مادربورد یا کنترلر دستگاه:

کنترل دستگاه نقش اصلی را در کیفیت دستگاه و همچنین راحتی کار با دستگاه دارد. وظیفه کنترلر دستگاه ایجاد ارتباط بین کاربر و دستگاه و همچنین هدایت سیستم حرکتی سی ان سی می باشد. بهترین کنترلی که هم اکنون به بازار معرفی شده کنترلر rdc6442 است که به دلیل مزایای بیشماری که دارد مورد توجه بسیاری از کاربران قرار گرفته است. از مزایای این دستگاه می توان به راحتی کار با آن اشاره کرد به علاوه امکانات استثنایی نرم افزار دستگاه که امکانات بسیاری را به کاربر ارائه می کند همچنین صفحه نمایش رنگی دستگاه با قابلیت پیش تمایش نقشه ها و تخمین زمان برش از دیگر امکانات این سیستم است.

پنل دستگاه : 

یک نکته ساده ولی خیلی مهمی که معمولا به آن توجه نمی شود و تاثیر زیادی بر عملکرد دستگاه دارد پنل کلید 6 تایی برای روشن و خاموش کردن اجزای دستگاه به صورت جداگانه است که این پنل روی نیمی از دستگاههای موجود در بازار تعبیه نشده که خود باعث بروز مشکلاتی در هنگام کار با دستگاه می شود که در هنگام خرید حتما به این موضوع توجه شود.

تیوب مولد لیزر:

تیوب مولد لیزر یک لوله شیشه ای دو جداره است که وظیفه تولید اشعه لیزر را بر عهده دارد طول موج لیزر در ناحیه مادون قرمز و غیر مرئی است و صرف نظر از برند آن برحسب طول آن به مدل های مختلف تقسیم بندی می شود ولی باید متذکر شد که در حال حاضر مطرح ترین و گرانترین برند بازار RECI می باشد. و سایر برندها از کیفیت به مراتب کمتری برخوردارند و طول عمر و قیمت کمتری هم دارند.

1- طول تیوب حدود 120 سانت توان بین 90 تا 100 وات(سری 2)

2- طول تیوب حدود 140 سانت توان بین 100 تا 120 وات( سری 4)

3- طول تیوب حدود 160 سانت توان بین 130 تا 150 وات( سری 6)

لازم به ذکر اشت اخیرا رسی سری تی هم به بازار آمده که قطر و طول عمر کمتری دارد.

چیلر دستگاه :

 چیلر دستگاه وظیفه خنک کردن تیوب دستگاه را به عهده دراد. بهترین چیلر از نوع آب خنک چیلر آب خنک با کمپرسور روتاری(استوانه ای) است و بدون در نظر گرفتن برند اجزای تشکیل دهنده آن نشان دهنده کیفیت آن است. معمولا یک چیلر خوب باید شامل کمپرسور چیلری مخصوص با دمای بالای صفر و پمپ آب با توان مناسب و کنترل مخصوص باشد. چیلر های cw5000  با داشتن این مشخصات مناسب برای تیوب های w2 , w4  می باشد. نوع دیگر چیلر های موجود در بازار چیلرهای ساخت ایران با کمپرسور یخچال معمولی و ترموستات معمولی هستند که کیفیت و قیمت پایینتری نسبت به مشابه چینی یا ایرانی اصلی دارند.

سیستم مکانیکی :

دو نوع سیستم مکانیکی در بازار موجود است 1- سیستم ریل و واگن و 2- سیستم غلطکی یا لغزنده

سیستم ریل و واگن از کیفیت به مراتب بالاتر طول عمر بیشتر و همینطور دقت بالاتر برخوردار است البته اندکی هزینه آن بالاتر است.

مدل غلطکی یا بلیرینگی عموما استاندارد نبوده و لوازم یدکی آن در بازار ایران موجود نیست و از این جهت نقطه ضعف اساسی دارند.

بدنه یا شاسی دستگاه :

شاسی دستگاه صرف نظر از نوع برند باید توسط لیزر برش خورده باشد و توسط ورقکاری سی ان سی فرم گرفته باشد و از ضخامت و وزن قابل قبولی برخوردار باشد در غیر این صورت در هنگام تنظیم آینه ها به مشکل برخواهید خورد. کیفیت ساخت شاسی دستگاه تضمین کننده تراز بودن میز کار و ثبات آن در طول عمر دستگاه است . 

 

 قطعات و مشخصات ذکر شده برای دستگاه سی ان سی لیزر حاصل تجربیات چند ساله در زمینه ماشین آلات سی ان سی لیزر بوده و صرفا هدف اطلاع رسانی به مخاطب برای انتخاب صحیح قطعات در بازار می باشد لذا قبل از خرید توصیه می شود در ابتدا آگاهی لازم در مورد قطعات دستگاه سی ان سی لیزر بدست آید به دلیل اینکه نوع قطعات به کار رفته در دستگاه رابطه مستقیم با طول عمر دستگاه و کارایی آن دارد.

 

با نکات ذکر شده در معرفی قطعات به راحتی می توانید کیفیت دستگاه لیزر مناسب را مشخص کنید